Четвер, 28.03.2024, 17:48
Вітаю Вас Гість | RSS

Творча майстерня вчителя

Меню сайту
Новини сайту
Надія школи
Працюємо і навчаєм
Ми навчаємося не для школи, а для життя. Сенека Молодший День, у який ви не дізналися для себе нічого нового, минув даремно. Н.С.Станіславський Щоб дитина була палко зацікавлена навчанням, їй необхідне багате, різноманітне, приваблююче, інтелектуальне життя. Сухомлинський В.
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Творча лабораторія » Робота із здібними учнями

Робота учениці Хир Дарини на форум "Юні шанувальники фізики і астрономії"
16.02.2017, 12:14

Вплив електромагнітних полів на живі організми

 

В доісторичні часи, на початку людства, перші "хомо-сапієнс" займалися збиральництвом, вживали в їжу сире м’ясо, одягались в шкіри вбитих тварин, жили в печерах, пересувались по чистій землі виключно на своїх двох або простіше – вдовольнялись тим, що було їм дано. Минуло небагато часу, порівняно з віком нашої планети, і що ми маємо? Прокинувшись вранці ми йдемо на кухню, підігріваємо харчі в мікрохвильовий печі, вмикаємо електричний чайник, сушимо волосся за допомогою фена, ставимо на підзарядку мобільний телефон. Снідаючи ми дивимося у вікно і бачимо поруч лінію електричних передач. На робочому місці чутно маленький фон від працюючих електричних приладів - наших маленьких, розумних помічників.

Хто в наш час може уявити життя без електричного струму. І тому на пропозицію вчителя, допомогти у проведенні уроку з теми «Вплив електромагнітних полів на живі організми», я з радістю погодилася.

Мої товариші допомогли в роботі, виступили в ролі: лікарів , інженерів з техніки безпеки, екологів, експертів, біологів.



 

Я пропоную свою ідею щодо проведення такого заходу.

Важко в наш час уявити життя людини без електричного струму. З розвитком енергетики та електрифікації народного господарства, створенням єдиної енергетичної системи країни, розширенням мережі ЛЕП і збільшенням напруги в них до 1150 кВ, супроводжується виникненням у навколишньому середовищі електромагнітних полів. Вони становлять небезпеку для людини і потребують певних методів захисту. Тому обабіч ЛЕП встановлюють санітарно-захисні зони (СЗЗ), ширина яких залежить від напруги.

Поле – форма існування матерії, яка може шкідливо впливати на здоров’я людини і тому потрібно знати основні його джерела та методи захисту.

На території ЛЕП із напругою 750 кВ і вище забороняється проведення сільськогосподарських, інших робіт особами молодше 18 років. Помічено, що в смузі потужних ЛЕП припиняється розвиток рослин – дерев, чагарників, біля таких ліній не зустрічаються тварини. Поблизу нашого районного центра знаходиться підстанція, де спостерігається подібна картина.

Дуже цікаво як впливають електромагнітні поля на живі організми…

Розпочинаємо науковий консиліум з теми « Вплив електромагнітних полів на живі організми».

Працювати будуть дві групи, кожна за своєю темою.



 

Виступ І групи

Тема. Вплив електромагнітних полів на людину та захист від їх впливу

При тривалому хронічному впливі електричного поля відзначаються суб’єктивні розлади у вигляді скарг невротичного характеру: почуття ваги і головний біль у скроневій і потиличній областях, погіршення пам’яті, підвищення стомлюваності, відчуття млявості, слабість, дратівливість, болі в області серця, розлади сну; пригноблений стан, апатія, своєрідна дипресія з підвищеною чутливістю до яскравого світла, різких звуків і інших подразників, що з’являються наприкінці робочої зміни. Різноманітні розлади в стані здоров’я працюючих, обумовлені функціональними порушеннями в діяльності нервової і серцево–судинної систем астенічного характеру є одним із перших проявів фахової патології.

Першим спеціалістом, який звернув увагу на вивчення дії електромагнітних хвиль на людину, був лікар П.І. Іжевський. Ще в 1900 році він захистив дисертацію на тему «Вплив електричних хвиль на організм людини», що сприяло розвитку методів та засобів безпеки при роботі з радіоапаратурою. Він першим застосував методи фізіотерапевтичного лікування електромагнітними полями. Тепер, через широке розповсюдження радіолокаторів та антен кругового огляду, кількості теле-, радіопередавачів значно зросла інтенсивність ЕМВ високочастотного діапазону і на великих площах територій утворилася підвищена щільність потоку енергії, відносно природного фону.



 

Інженер з техніки безпеки

«Безпека життєдіяльності людини та суспільства»

Існують гігієнічні нормативи на дію електричних полів і засоби захисту від них.

Стандарт визначає гранично допустимі рівні напруженості електричного поля частотою 50 Гц для персоналу, який обслуговує електроустановку – не більше 25 кВ/м.

Перебування в ЕП напруженістю більше 25 кВ/м без застосування засобів захисту не припустимо, але в ЕП напруженістю до 5 кВ/м включно припускається перебування протягом робочого дня. При напруженості ЕП більше 20 і до 25 кВ/м час знаходження персоналу не повинен перевищувати 10% часу робочої зміни. Всередині житлових приміщень – не більше 0,5 кВ/м. Результати досліджень вчених США показують, що рак мозку в 13 разів частіше трапляється у електриків, чим у людей інших професій.

Шкідливі високовольтні лінії електропередач, для яких відповідно до СанПіН №2971–84 встановлені гранично допустимі рівні напруженості електричного поля. На ділянках перетину ЛЕП з автомобільними шляхами 1–4 категорій – не більше 10 кВ/м. Неприпустимо, щоб житлові будинки, навчально-виховні заклади знаходилися в таких зонах. Небезпечно будувати поблизу потужних ЛЕП металеві гаражі, хатинки, сараї для зберігання металевого інвентаря, бо можливо ураження людини електричним струмом.

До засобів захисту від ЕП на частоті 50 Гц віднесені: а) стаціонарні екрануючі пристрої – козирки, навіси, перегородки; б) переносні (пересувні) екрануючі засоби захисту – навіси, намети, перегородки, щити, парасолі, екрани.

Від дії електромагнітних випромінювань застосовують такі методи і засоби:

зменшення потужності випромінювання безпосередньо в його джерелі, зокрема за рахунок застосування поглиначів електромагнітної енергії;

збільшення відстані від джерела випромінювання;

підйом випромінювачів і діаграм спрямованості випромінювання;

блокування випромінювання або зниження його потужності для обертових антен в секторі, де знаходиться об'єкт, що захищається;

екранування випромінювання;

застосування засобів індивідуального захисту.

Найбільш широке застосування одержали екрани. Екранують або джерела випромінювання, або зони, де може знаходитися людина. Екрани можуть бути замкнутими (повністю ізолюючими випромінюване пристрій або об'єкт, що захищається) або незамкнутими, різної форми і розмірів, виконаними з суцільних, перфорованих, стільникових або сітчастих матеріалів. Екрани виготовляють з матеріалів з високою електричною провідністю: мідь, алюміній, латунь у вигляді листів товщиною не менше 0,5 мм або сітки з осередками не більше 4х4 мм. Електромагнітне поле послаблюється металевим екраном при створенні в його товщі поля протилежного напрямку.

До засобів індивідуального захисту від електромагнітних випромінювань відносять радіозахисні костюми, комбінезони, фартухи, окуляри, маски і т.д. Радіозахисні костюми, комбінезони, фартухи в загальному випадку шиються з бавовняного матеріалу, витканого разом з Мікропроведення, виконуючим роль сітчастого екрану. Шолом і бахіли костюма зроблені з тієї ж тканини, але в шолом спереду вшиті окуляри і спеціальна дротяна сітка для полегшення дихання. Для захисту очей застосовують окуляри спеціальних марок з металізованими діоксидом олова стеклами.

Для захисту від іонізуючих випромінювань необхідно збільшити відстань від джерела випромінювання, екранувати випромінювання за допомогою екранів, застосовувати засоби індивідуального захисту. Екрани дозволяють знизити опромінення до будь-якого заданого рівня. Матеріал, застосовуваний для захисного екранування, і товщина екрана залежать від природи випромінювання. Від альфа-випромінювання достатньо екранів зі скла, плексигласу і фольги будь-якої товщини. Для захисту від бета променів використовують свинець, вольфрам, бетон, сталь.



 

Експерт Всесвітньої організації охорони здоров’я

«Безпека життєдіяльності людини та суспільства»

При підвищенні гранично допустимих рівнів впливу електромагнітного поля на людину формується електромагнітне забруднення (параметричне) – електромагнітний смог, який може викликати захворювання.

Експерти оцінюють сучасний ступінь електромагнітного забруднення навколишнього середовища як електромагнітний смог, який за шкідливістю, небезпечністю не поступається хімічними речовинами.

Тривалий вплив поля низької частоти (довгі, наддовгі хвилі) викликає функціональні порушення центральної нервової системи і серцево-судинної системи людини, а також деякі зміни у складі крові, які особливо виражені при високій напруженості електричного поля. Опромінення електромагнітним полем великої інтенсивності може призвести до руйнівних змін у тканинах і органах. Важкі поразки виникають тільки в аварійних випадках і зустрічаються вкрай рідко. На ранніх стадіях порушення в стані здоров’я носять зворотний характер.

3 урахуванням відзначених негативних впливів електричних полів на організм людини нормативними документами передбачено наступні гранично припустимі рівні напруженості електричного поля:

• усередині житлових будинків – 0,5 кВ/м;

• на території зони житлової забудови – 1 кВ/м;

• у населеній місцевості поза житловою забудовою – 5 кВ/м;

• на ділянках перетину лінії з автомобільними шляхами – 10 кВ/м;

• у ненаселеній місцевості – 15 кВ/м;

• y важкодоступній місцевості – 20 кВ/м. Дотримання даних норм реалізується на етапі проектування ліній електропередач надвисокої напруги виконанням вимог і обмежень, передбачених відповідними нормативними документами.

В залежності від місця і умов впливу ЕМВ радіочастот розрізняють чотири види опромінення:

професійне

непрофесійне

опромінення в побуті

опромінення в лікувальних цілях

За характером опромінення:

загальне

місцеве


Виступ ІІ групи

Тема. Дія електромагнітного поля на функції живих організмів


«Можливі механізми біологічної дії електромагнітного поля...»

Механізм дії електромагнітного випромінювання на живі організми то сих пір остаточно не розшифрований. Існує декілька гіпотез, що пояснюють біологічну дію електромагнітного поля. В основному вони зводяться до індиціювання струмів в тканинах і безпосередньому впливу поля на клітковому рівні, в першу чергу з його впливом на мембранні структури. Вважається, що під дією електромагнітного поля може змінюватися швидкість дифузії через біологічні мембрани, орієнтація і конфірмація біологічних макромолекул, крім того, стан електронної структури вільних радикалів. Вочевидь, механізми біологічної дії електромагнітного поля мають, в основному, неспецифічний характер і пов’язані зі зміною активності регуляторних систем організму.

«Вплив електромагнітного випромінювання на хімічні реакції...»

Живі організми являють собою складні гетерогенні системи, в яких фізико-хімічним реакціям належить головна роль. На підставі неперервних багаторічних досліджень декількома вченими було показано, що швидкість реакції в колоїдних системах залежить від сонячної активності і розташування відносно геомагнітних полюсів, причому основна причина цього – зміна під впливом електромагнітного поля властивостей води – загального компонента реакцій в живих і неживих об’єктах.

«Вплив електромагнітного поля на клітину...»

Мішенню для ініціації будь-якого адаптуючого ефекту, в першу чергу, є мембрани, плазматичні і внутріклітинні, обмежуючі різні органели і внутріклітинні компоненти. Відома велика чутливість кліткових мембран до дії самих різних хімічних і фізичних агентів, у тому числі до опромінення. Морфологічні і функціональні порушення мембран виявляються практично відразу після опромінення і при дуже малих дозах. Зміна іонного складу, що виникає при цьому, може ініціювати в клітині проліферативні процеси. Окрім зміни проникності біологічних мембран і прискорення активного транспорту катіонів натрію, під впливом електромагнітного випромінювання відбувається активація перекисного окислення ненасичених жирних кислот і розгалуження процесів окислення і фосфорилірування в мітохондріях.

Вважається, що всі ці зміни на рівні клітини розвиваються з наступних причин:

Електромагнітне поле впливає на заряджені частинки і струми, внаслідок чого енергія поля на рівні клітини перетворюється в інші види енергії. Атоми і молекули в електричному полі поляризуються, полярні молекули орієнтуються по напрямку розповсюдження магнітного поля. В електролітах, якими є рідкі складові тканин, після впливу зовнішнього поля виникають іонні струми. Змінне електричне поле викликає нагрівання тканей живих організмів як за рахунок змінної поляризації діелектрика (суглобів, хрящів, кісток), так і за рахунок виникнення струмів провідності. Тепловий ефект є наслідком поглинання енергії електромагнітного поля. Чим більша напруженість поля і час впливу, тим сильніше виражені вказані ефекти. До величини в 10 мВт/м, умовно прийнятій за тепловий поріг, надлишкове тепло відводиться за рахунок механізму терморегуляції. Крім того, чутливість органів до перегрівання визначається їх будовою. Найбільш чутливими до перегрівання є органи зору, мозок, нирки, жовчний і сечовий міхур.



 

«Вплив електромагнітного поля на нервову систему...»

Перші експериментальні дослідження по впливу електромагнітного поля на нервову систему були проведені в СРСР. В монографіях професора Ю.А. Холодова опубліковані результати його багаторічних досліджень по проблемі впливу електромагнітних і магнітних полів на центральну нервову систему. Було встановлено наявність прямої дії електромагнітного поля на мозок, мембрани нейронів, пам’ять, умовно-рефлекторну діяльність. В модельних експериментах показана можливість впливу слабких електромагнітних полів на процеси синтезу в нервових клітинах. Отримані чіткі зміни імпульсації коркових нейронів, що приводять до порушення інформації що передається в більш складні структури мозку. Р.І. Крутиковим виявлено, що при впливі електромагнітного поля в надвисокочастотному діапазоні може розвитися порушення короткочасної пам’яті.

При тривалому впливі полів змінюється склад крові. Тому можуть з'являтися головні болі, зміни артеріального тиску, зниження пульсу, нервово-психічні При тривалій дії ЕМВ можливі розлади у ЦНС, а також порушення обмінних процесів і зміна складу розлади, швидкий розвиток втоми. Можуть спостерігатися випадання волосся, ламкість нігтів, зниження маси. На ранній стадії порушення носять оборотний характер, але надалі відбувається стійке зниження працездатності.



 

Вплив електромагнітного випромінювання на імунну систему...

На теперішній час накопичено достатньо даних, що вказують на те, що при впливі електромагнітного поля порушуються процеси імуногенезу. Встановлено, що під впливом електромагнітного поля змінюється характер інфекційного процесу, виникають порушення білкового обміну, спостерігається зниження вмісту альбумінів і підвищення гамма-глобулінів в крові. Крім того, електромагнітне поле може виступати в якості алергену або пускового фактора, викликаючи важкі реакції у хворих алергіків при контакті з електромагнітним полем.



 

«Вплив електромагнітного поля на статеву систему...»

Під впливом електромагнітного випромінювання знижується функція сперматогенезу, змінюється менструальний цикл, уповільнюється ембріональний розвиток, виникають вроджені вади у новонароджених дітей і зменшення лактації у годуючих мам.

Еколог

«Дія поля на тварин»

Дослідження дії потужних електричних полів промислової частоти на піддослідних тварин не виявили у них будь-яких помітних генетичних змін. Відмічено високу чутливість голубів до електричних полів малої напруги.

Відомо, що всі риби, особливо електричні, індукують навколо свого тіла вкрай слабкі електричні поля. Однак у безлічі видів риб, які тримаються зграями (косяками), їх електричні поля накладаються одне на одне і значно підсилюються. Електричне поле зграї відіграє важливу роль у погодженому поводженні окремих членів зграї і їх просторовій орієнтації. Тому сильні електричні поля електропередач надвисокої

Лінії електропередач напруги впливають на поводження риб і можуть справляти вкрай негативний вплив на шляхи їх міграції, особливо в нерестовий період.

Найбільш чутливі до впливів електричного поля електропередач надвисокої напруги копитні тварини. Річ у тім, що копита тварин є добрим ізолятором, який відокремлює тіло тварини від землі. Тому наведений у тілі тварини потенціал може досягати 10 кВ, а імпульс струму в разі дотику нею до заземленого предмету (наприклад гілки куща) – 100–200 мкА. Такі струми безпечні для здоров'я, але викликають неприємні відчуття. Ця обставина змушує копитних тварин уникати трас високовольтних ліній. Подібні явища, пов'язані з наведенням високих потенціалів, також спостерігаються в організмі людини, що знаходиться під лінією електропередачі у взутті, яке ізолює її від землі.


Експерт

Висновок. Під впливом інтенсивних електромагнітних полів у людей і тварин розвиваються розлади практично всіх життєво-важливих органів і систем організму.

Для особистої безпеки треба застосувати один або всі разом універсальні методи захисту – часом, відстанню, речовиною – екранами. З перевищенням допустимих напруженості та щільності потоку енергії електромагнітного поля необхідно застосувати засоби і форми захисту персоналу: зменшення напруженості і щільності потоку енергії ЕМП шляхом використання узгоджених навантажень і поглиначів потужності; екранування робочого місця; віддалення робочого місця від джерела ЕМП; раціональне розміщення в робочому приміщенні устаткування, що випромінює енергію електромагнітного поля; застосування попереджуючої сигналізації та засобів індивідуального захисту; встановлення раціональних режимів роботи.



 



 

Категорія: Робота із здібними учнями | Додав: hraisa660404metaua | Теги: електромагнітне поле
Переглядів: 354 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Народження сайту
11 лютого 2017 року
Моя Батьківщина
flag-ukrainy-animatsionnaya-kartinka-0015 Моя Україно прекрасна, пісень і волі сторона. Олександр Олесь
Щорічні конкурси
Вхід на сайт
Пошук