Тема. Сімейна фірмова справа.
Мета: ознайомлення з історією виникнення хліба, народними традиціями,
звичаями пов’язаними із хлібом; традиційними українськими блюдами
та способами їх приготування; залучення учнів до роботи над
створенням салатів з овочів українського городу;
виховання старанності, працьовитості, колективізму.
Хід заходу
Вчитель. Запрошую всіх на урок « Сімейна фірмова страва».
Сьогодні ви виступите в ролі кухарів двох ресторанів: « Перлина» і « Смак».
Учень. Запрошуємо вас до нашої господи на хліб і сіль, на слово щире, на бесіду мудру.
Учень. Хліб…за всі часи, в усіх народів вважали найбільшою святинею. Про нього писали поети, мислителі, складали пісні та думи. Коли його не вистачало – приходило лихо.
Учень. Хліб став для нас символом праці. Праця хлібороба – це недоспані ночі, висушене сонцем обличчя, мокра сорочка. Але завжди над нивою лилася пісня хлібороба.
- Історична довідка про походження хліба.
- Народні звичаї пов’язані з хлібом.
Учень. У селі чи у самій столиці
На квітчастім рушнику ллянім,
Свіжий хліб з подільської пшениці,
Дрібок солі кримської на нім.
Учень. Хай рясніють квіти малиново,
Пахне свіжоспечений пиріг,
Щоб і дар зелений й щире слово
Гість відчув, ступивши на поріг.
Учень. Теплий хліб у плетеній хлібниці, виплеканий теплими руками зберігає в собі тепло серця, душі і сонця. І ставлення до нього має бути найшанобливішим.
Учень. А як ставляться в народі до хліба!
- М’який, мов хліб.
- Здоровий, мов хліб.
- Чистий наче хліб.
- Добрий, мов хліб.
- Гарний, мов хліб.
- Пахучий, мов хліб.
Учень. Приказки про хліб відображають теж шанобливе ставлення до хліба.
- Хліб – то щоденне диво.
- Хліб єднає людей.
- Життя з хлібом, то свято, яке завжди з тобою.
- Хліб печуть – мов пісню складають.
Учень. А які рецепти борошняних виробів відомі вам?
Учні розповідають як готувати: бутерброди, оладки….
Бабуся Пізнайка. А я принесла до нашого столу галушки, адже це один із символів української кухні( розповідає про спосіб приготування галушок).
Учень. До вашої уваги загадка.
Химерний. Маленький, бокастий, товстенький
Коханчик удався, у тісто прибрався,
Чимось смачненьким напхався, в окропі скупався.
( вареник).
Учень. Вареники – класична українська страва з вареного тіста з начинкою.
Учень. Найчастіше вареники готували в неділю або на урочисті події храмове свято,весілля, хрестини. Варили їх на толоку і обжинки.
Учень. Із пшениці робили не тільки борошно, але й крупу, з якої варили кутю. Каша – одна з найдавніших страв. Готували її з пшона, гречки, ячменю, вівса, кукурудзи, пізніше – із рису.
Вчитель. А яка страва є Батьківщиною картоплі? ( розповідь учня)
Вчитель. Що є королем української кухні?
( розповідь учня)
Учень. Сьогодні ми не уявляємо собі повноцінного об нього меню без салату.
Ми огірочки поріжем тоненько
І нашаткуєм капусти дрібненько,
Ще насічемо петрушки та кропу,
Трохи підсолимо. Знімемо пробу,
Ложку сметани або майонезу. Пора
Їсти поживний салат, дітвора!
Вчитель. Подивіться на фото салатів, дайте йому назву.
( учні дають назви салатам).
А зараз подивіться на чудово оформлені столи, із смоком приготовані страви. Давайте ж оцінимо їх. ( гості смакують стравами).
Учень. Закінчуємо свято і пора нам прощатись.
Учень. У щасливій вашій хаті, щоб ви всі були багаті.
Щоб лежали на столі паляниці немалі!
Учень. Щоб були у вас ковбаси,
Молоко і сало й м'ясо,
І млинці, і пиріжки,
І пухнасті пампушки.
Вчитель. На сьогоднішньому святі кожен ресторан одержував бонуси. По їх кількості ми визначимо який ресторан став кращим.
|